Martina Balzarová - fotografka, potápěčka a bioložkaenglish version

Výstavy

Sebeobrana pod vodou

Svět je plný nástrah a nenasytných predátorů čekajících jen a jen na svou snadnou kořist. Každý je potenciální oběť. Jednou zdatný predátor může podruhé sám čelit vlastní záhubě.

Jakým způsobem se dokáží mořské organismy bránit?

Někteří vsázejí na tvrdé obrnění jako schránky a krunýře, jiní se dokonale skrývají. Další strategií je stát se nechutným nebo jedovatým. Existují i kuriózní způsoby např. ryby z čeledi čtverzubcovití (Tetradontidae) a ježíkovití (Diodontidae) dokáží zvětšit velikost svého těla nafouknutím se tak, že je zkrátka predátor nemůže pozřít.

Žahavci dokážou nenasytného predátora pořádně požahat, někdy dokonce smrtelně. Jedovatí mořští hadi a smrtelně jedovaté modrokroužkované chobotnice razí heslo, že nejlepší obrana je útok. Mořští koníčci a jím podobní jsou dokonale maskováni před nebezpečím. Klaun využívá jako ochranu svou sasanku plnou žahavých buněk.

Obranné mechanismy jsou opravdu rozmanité a těžko se dají lehce vyjmenovat. Vždyť téměř každý druh má své specifické vlastnosti a unikátní rejstřík chování. Bizardní morfologické a anatomické útvary pomáhají svým nositelům přežít denní strasti. A když to nestačí? Je tu generacemi ověřená strategie - i tady totiž platí: kdo uteče, vyhraje!

Přibližná délka přednášky: 1h

V případě zájmu o uspořádání přednášky mne prosím kontaktujte na: martina@balzarova.cz, tel. 728 019 411.*b
 

zpět