Martina Balzarová - fotografka, potápěčka a bioložkaenglish version

Články

Mořským biologem v Rudém moři

29-2-2012
Noční lov planktonu
Mikroskopování
Příšerka z moře
Identifikace želv v rámci Turtle watch
Sbírka měkkýšů k prozkoumání
Mladá kareta obrovská jménem Ray, podle paprsků na štítcích na hlavě
Výzkum v terénu na Marsa Abu Dabbab
Želva se musí jít nadechnout přibližně každých 20-30 min
Společně s mořským biologem Stephanem Moldziem jsme připravili zajímavý biologický program. Účastníci kurzu se dozvěděli základy o ekologii a ochraně korálových útesů, následovali přednášky o mořském životě včetně identifikace základních čeledí ryb a skupin bezobratlých živočichů. Součástí kurzu byly také biologicky zaměřené ponory nebo šnorchlování při kterém jsme pozorovali mořský život v jeho přirozeném prostředí. Každý člen při nich plnil individuální výzkumné úkoly. Poté následoval seminář, kde jsme si navzájem sdělili své závěry a zážitky z pozorování. Při našich výzkumných misích nechyběla ani mimořádná pozorování ve formě želv, delfínů či žraloků. Tato setkání jsou nezapomenutelným zážitkem a mimo jiné dokládají, že zdejší útesy se těší vynikajícímu zdraví.

Mořská biologie ale není jenom o potápění a pozorování, ale také o zkoumání. Proto jsme v noci vyrazili za svitu měsíce chytat plankton do moře. Vybavení svítilnou, síťkami, planktonkami a kbelíky jsme se vydali do hlubší vody. Po cestě jsme potkali noční živočichy, jako jsou různé druhy krabů či lovící noční predátory. Světlem jsme nalákali plankton blízko k hladině, aby se nám lépe odchytával. Určitě jste si při nočních ponorech či nočním šnorchlování všimli, jak se vám během chvilky kolem svítidly seskupí velké množství různých červíčků či drobného „bordelu“. Při lovení jsme se pokochali občasným žlutavým či modrým světélkováním planktonních organismů, záblesk slouží většině k zastrašení případného predátora.

Nicméně to pravé překvapení nás teprve čekalo. Nejlépe si totiž plankton prohlídnete pod mikroskopem či binolupou. Na rozdíl od sladkovodního planktonu, kde jsou převážně k vidění jen 3 skupiny planktonních živočichů – perloočky (Cladocera), klanonožci (Copepoda) a vířníci (Rotifera), je ten mořský zooplankton mnohem bohatší. Různá vývojová stádia korýšů, měkkýšů, pláštěnců, žebernatek, žahavců, červů a dalších živočišných skupin se na vás kouká z každé mističky. Opravdu nádherná podívaná na mořské vetřelce, jejich tvary a barvy jsou opravdu neuvěřitelné. Někteří se při pohledu na ně až zaleknou, co to vlastně všechno mohou jedním douškem mořské vody spolknout. A nesmíme zapomenout ani na fytoplankton – v moři žije velká spousta drobných řas a sinic. A právě tyto drobné organismy stojí na počátku potravního řetězce a jsou mimořádně důležití pro zdravý vývoj mořského života.

V Egyptě běží aktuálně několik různě zaměřených výzkumných mořských projektů. My jsme měli možnost se v rámci kurzu zapojit také do projektu organizace Hepca - Turtle Watch. Tento projekt se zabývá monitoringem mořských želv. Díky hlášení o výskytu jednotlivých želv a jejich pozorování jsme tak pomohli výzkumníkům získat důležitá data, která slouží k vyhodnocení stávající želví populace, jejich výskytu, migraci a pomáhá se stanovením ochranných opatření. Po setkání s mořskou želvou je důležité vyplnit jednoduchý formulář, kam zadáte název lokality, hloubku, velikost zvířete, zvláštní znaky, pohlaví a zaznamenáte i co zvíře v danou chvíli dělalo.

Poznat přesný druh není těžké, formulář obsahuje i přehledný identifikační klíč. Pokud máte i fotografickou dokumentaci je to pak naprosto skvělé, protože díky ní je možná individuální identifikace jedinců. Díky právě vznikajícímu katalogu mořských želv se můžete dozvědět přesně jméno želvy, kterou jste pod vodou potkali. Její míry, pohlaví, údaje o pozorování a výskytu zaznamenanými dalšími lidmi a také tipy pro snadné určování. Projekt běží letos druhým rokem a díky naší spolupráci bylo možné databázi rozšířit o 15 nových pozorovaných jedinců.

(Pokud se i Vy chcete do projektu Turtle Watch zapojit, a poskytnout svá pozorování či fotografie a videozáznamy, můžete mne kontaktovat na martina@balzarova.cz pro další informace.)

Pro ochranu překrásného a křehkého podmořského světa je důležité, aby lidé chápali propojenost jednotlivých složek celého ekosystému. Právě tohle je hlavním posláním kurzu mořské biologie. Abychom zachránili oceány a jejich obyvatele, musíme se my všichni starat o to, aby lidé věděli o tom, co hrozí těmto nádherným místům. Staňte se aktivními ochránci našich podmořských přátel.

Postřehy komentáře letošních účastníků mohou být dobrou pozvánkou pro naše další kurzy mořské biologie:

„ Na Marine Biology Worskhopu jsem se vtipnou formou se skvělým Stephanem dozvěděla, že vlastně existují skupiny ryb, které jsem potom s nadšením objevovala v moři při potápěni. Kromě skupin ryb už umím pojmenovat i některé ryby - samozřejmě těmi pravými názvy a to i díky Martine, která zná snad všechny osobně :). Identifikace želv a zjištěni, že jsme pod vodou potkali tu, která má už jméno! Pro mě naprostého amatéra nezapomenutelný zážitek. Šťourání vzorku na dně more a následně rozebíraní a koukání do mikroskopu - spoustu legrace a nových vědomostí! Určitě jedu znovu!“ (Simi)

„Největším zážitkem je asi celá ta atmosféra na kurzu s ostatními, když se pak můžeme zasmát, co jsme si vlastně pod tou vodou povídali a na souši je to úplně jiný příběh o jiné rybě… I pro mne, úplného laika, byl kurz skvělou zkušeností“ (Martin)

„ Zajímavě a zábavně strávený čas. Naučíte se poznávat různé organismy, ale nahlédnete na život pod vodní hladinou v souvislostech jednoho úžasného ekosystému. Mikroskopování planktonu i ponory byly skvělé, neméně tak následné večerní debaty v Bubbles Baru.“ (Tereza)

„ Jsem velmi ráda, že se celý kurz povedl a hlavně mne těší, že o legraci nebyla nouze. Nadšení z každého nového objevu a poznání bylo na všech vidět. Nejvíce si vážím toho, že se všichni se mnou pustili do probíhající monitoringu mořských želv a podařilo se nám získat důležitá data pro jejich budoucí ochranu.“ (Martina)

„ Netušil jsem, že Češi jsou tak zábavní a vynalézaví. Užil jsem si spoustu legrace a naučil se, že dobrá fotka z mikroskopu se dá pořídit i vyfocením na normální fotoaparát. Těším se, že se brzo potkám s novou skupinou českých potápěčů i na kurzu Coral Reef Check. Věřím, že si to s nimi neméně užiju.“ (Stephan)
 

zpět