Martina Balzarová - fotografka, potápěčka a bioložkaenglish version

Články

Poznejte svět ticha aneb jak se stát potápěčem

3-12-2010








„JUMP!“ Ozvalo se z lodě a všichni skočili do vody. Po posledních úpravách na hladině se všichni noříme do modrých hlubin moře. Opět mě obklopí to známé, příjemné ticho a klid. Nikdo nikam nepospíchá, všichni si chtějí užít krásy podvodního světa. Vznášíme se nad dnem a lehce se pohybujeme ve vodní říši. Barevná hejna rybek nám plavou vstříc, pod nimi mají své království korály. Tito živočichové mě pokaždé překvapí svou rozmanitostí a schopností vystavět celé útesy, až několik kilometrů dlouhé. Je to ekosystém s velice křehkou rovnováhou a v naprostém souladu se všemi jeho obyvateli. Při našem pobytu pod hladinou se k nám občas přidá až dvoumetrová ryba zvaná Napoleon, elegantní želva, rejnok nebo muréna. Na korálech hledáme opravdové klenoty moří – maličké nahožábré plže. Někdy se poštěstí vidět hravého delfína, nebo plachého žraloka. Bez těchto scenérií si již řada lidí nedokáže svou dovolenu ani představit.

Také vás to láká? Dnes, díky moderní potápěčské technice a pokrokové metodice výcviku se může potápět opravdu každý. Není to vůbec složité. Potápí se i děti (většinou začínají kolem 12 let) a dokonce i postižení lidé. Je to nádherný sport, člověk může relaxovat a zároveň se bavit. Poznáte spoustu úžasných lidí, kteří se s vámi rádi podělí o své zážitky i zkušenosti. Potápěči jsou velmi otevřená a přátelská skupina, často se setkáte s tím, že se potápění věnuje celá rodina. Tímto zajímavým sportem si svou dovolenou zpestřuje čím dál víc lidí. Stále oblíbenějším místem pro potápění se stávají letoviska v Egyptě u Rudého moře, která nabízejí nejkrásnější korálové útesy na světě.

Ti, kteří by rádi zakusili svět ticha na vlastní kůži, mohou začít s potápěním ve specializovaných potápěčských centrech, která nabízejí své služby po celé České republice i ve světě. Existují desítky potápěčských tréninkových a vzdělávacích organizací, které mají vlastní výukové metody, materiály, organizaci a systém na výuku instruktorů. Mezi ty nejvíc rozšířené u nás patří: PADI, CMAS, IANTD, TDI/SDI, SSI, UDI. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv systém, pamatujte si, že nejdůležitější pro kvalitu kursu je osobnost, zkušenosti, znalosti a pedagogické schopnosti instruktora. Pokud vám někdo takového instruktora doporučí, absolvujte s ním kurs, bez ohledu na systém, v němž učí, pokud splňuje vaši představu o tom, čemu se chcete při potápění věnovat.

Výuka je víceméně vedena zábavnou formou a klade především důraz na bezpečnost, používání moderní potápěčské techniky a osvojení základních potápěčských dovedností. Další kritérium pro výběr potápěčské školy je kvalita školní výstroje. Nechte si ukázat výstroj, ve které budete absolvovat kurs. Jestli máte pocit, že je zastaralá, otrhaná, poničená, raději zvolte jinou školu. Dále si dejte pozor na cenu kursu. Stává se, že cena je sice nízká, ale často nezahrnuje certifikační poplatky nebo zapůjčení výstroje či závěrečné ponory na volné vodě. Proto se předem ujistěte co vše je v ceně zahrnuto a za co případně budete doplácet.

Také není na škodu vybrat si potápěčskou školu, která nabízí zájezdy za potápěním k moři, různé akce, další kursy na zvyšování kvalifikace, má vlastní prodejnu a servis výstroje a také vám ochotně poradí s nákupem vlastní výstroje. Tím, že budete s potápěčským centrem jezdit za potápěním se určitě seznámíte se spoustou potápěčů a to nejen s těmi, kteří mají více zkušeností, ale i s těmi, kteří právě začínají stejně jako vy a rychle tak zapadnete do potápěčského světa.

Kvalita a úroveň potápěčského výcviku má přímý vliv na další prožitky při potápění, proto volte pečlivě a s rozmyslem u koho kurs absolvujete. Zkušenosti jsou takové, že pokud při kursu není vše v naprostém pořádku, po dokončení kursu se novopečený potápěč většinou potápění dál už nevěnuje.

Jak takový kurz vůbec probíhá? Přečtěte si Poznejte svět ticha 2. část

Přehled nejrozšířenějších potápěčských systémů:

PADI (Professional Association of Diving Instructors)
je patrně jeden z nejrozšířenějších komerčních systémů na světě. Z vlastní zkušenosti vím, že všude na světě narazíte právě na tento systém. Až přes 50% všech certifikací globálně vystavených za rok je PADI. Tento systém má daná pravidla, předpisy a učební materiály, podle kterých musí každý instruktor vyučovat, proto nejlépe eliminuje výkyvy v individuálních schopnostech instruktorů. Studenti PADI obdrží v kursu kvalitní výukové materiály, vše co budete trénovat v bazénu a na moři můžete nejprve shlédnout na videu. U PADI se patrně budete nejvíce cítit jako klient, učíte se pouze věci důležité v praktickém potápění. V intenzivním režimu je možné absolvovat kurs již za několik dní. Další důležitou součástí je ucelený program na prohlubování znalostí a dovedností včetně různých specializací.
www.padi.com

CMAS (Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques)
je vůbec první celosvětovou organizací sdružující potápěčské svazy po celém světě. Založil ji vynálezce aqualungu a známý oceánograf J.Y. Costeau. Je pravděpodobně i nejrozšířenějším systémem v ČR zastoupeným Svazem potápěčů, sjednocená metodika instruktory příliš ,,nesvazuje“, proto se jako nevýhoda může jevit snaha některých instruktorů CMAS učit do hloubky i témata, která jsou nad rámec znalostí nutných k jednoduchému rekreačnímu potápění. Kurs CMAS proto trvá déle, obvykle několik týdnů.
www.cmas200.org

IANTD (International Association of Nitrox and Technical Divers)
systém vznikl v USA v roce 1991, je zaměřený na technické potápění. Metodikou i systémem se podobá PADI, ale víceméně předpokládá následné vzdělávání v oblasti vrakového, jeskynního a hloubkového potápění. Pokud vás tyto oblasti v potápění lákají, vydejte se cestou IANTD.
ww.iantd.cz

TDI/SDI (Technical Diving International / Scuba Diving International)
je opět systém zaměřený na technické potápění, vznikl v USA v roce 1994. Se svými 10 000 instruktory po celém světě a v ČR je TDI největší agenturou specializovanou na technické potápění. SDI je jeho rekreační větev oproštěný od zbytečností. Studijní materiály jsou zjednodušeny tak, aby poskytovaly jen skutečně potřebné informace pro rekreační potápění. Důraz je kladen hlavně na praktický výcvik. SDI zavedla jako první do výcviku povinné používání potápěčských počítačů.
www.tdisdi.cz

SSI ( Scuba Schools International)
opět pochází z USA a dá se v něm vysledovat podobnost s PADI. Je nejrozšířenější v Chorvatsku a první čeští instruktoři byli vyškoleni právě zde. Dá se říci, že SSI by mohla být pro začínající potápěče o trochu levnější varianta PADI, protože náklady PADI škol jsou přeci jen o něco vyšší, ať se to týká originálních materiálů, či certifikačních poplatků mateřské organizaci.
www.ssiusa.com

UDI (United – Diving Instructors)
opět vznikl v USA, 1988 expandoval do Rakouska a odtud k nám. Narazíte na něj pouze v okolí hranic s Rakouskem. Vychází ze standardů CMAS.
www.udi.cz
 

zpět