Martina Balzarová - fotografka, potápěčka a bioložkaenglish version

Články

Mnohoštětinatí červi

20-4-2011
Takové hezké rournatce
Tykadla rournatců jsou velmi cilivá na dotek a pohyb vody.
Nereidka je dravým nočním červem.
Některé vějíře tykadel mohou být velké i 10 cm.
Po mořském dně se plíží hlavně v noci neuvěřitelní tvorové − červi. Tito málokdy viditelní obyvatelé mají rozličné tvary a způsoby života. Jsou to stejně jako žížala kroužkovci (Annelida), ale narozdíl od žížaly patří do třídy tzv. mnohoštětinatých červů (Polychaeta).

Jsou to převážně mořští živočichové. Existuje více než 10 000 rozličných druhů. Mají článkované tělo, na každém článku mají pár parapodií, nesoucí chitinózní štětiny (chaety). Parapodia slouží nejen k pohybu, ale také velmi často k dýchání, jsou na nich vnější žábry. Červ někdy používá štětiny nejen k usnadnění pohybu, ale i k obraně, jako je tomu například u nočního červa nereidky. Její štětiny jsou velmi křehké a lehce se lámou. Při ohrožení je schopna štětiny naježit, kontakt s nimi je velmi nepříjemný. Tenké štětiny lehce proniknou kůží, uvnitř se rozlámou na menší části, dochází pak k zánětům a infekcím. Štětiny se nedají z rány vyndat, neustále se lámou, proto zůstávají v ráně. Nezbývá nic jiného než počkat, až z rány vyjdou samy. I přes toto možné nebezpečí je nereidka velmi krásný tvor. Elegantně se pohybuje po skalních stěnách a vyhlíží svou kořist. Má velmi silná kusadla s jedovými žlázami, kterými kořist usmrtí. Na hřbetě jsou velmi dobře viditelné zranitelné vnější žábry. Nereidku můžete potkat hlavně ve Středomoří, ale při troše štěstí ji zahlédnete i na nočním korálovém útesu. Výrazné červenavé zabarvení dělá z nereidky velmi atraktivního červa.

Afroditka a Palolo
Příbuznou nereidce je afroditka, která preferuje spíše písčité dno. Často je zahrabaná v písku a na povrch vykukují jen její štětiny. Ostny má velmi hladké a dokonce opaleskují, ale při špatné manipulaci mohou také poranit. Afroditka dorůstá až 15 cm a je šedavé barvy. Lidé si ji pletou s o trochu menší hermionou (Hermione hystrix). Velmi ceněným červem je palolo zelený (Eunice viridis), žijící na korálových útesech v Tichém oceánu. Jeho rozmnožovací cyklus je přesně ovládán fázemi Měsíce. V říjnu a v listopadu vyplavou jeho zadní části naplněné pohlavními buňkami na hladinu moře. Vajíčka jsou velmi oblíbeným pokrmem a tak se v tomto období shromáždí celé vesnice na plážích a vajíčka na hladině sbírají. Zadeček palolovi zase postupně doroste a on se může opět rozmnožit.

Rournatci
Nejznámějšími mořskými červy jsou rournatci. Tihle tvorečkové žijí přisedle ve vápenaté nebo pergamenové rource. Na hlavě mají velká vějířovitá tykadla, která vystrkují ven a chytají do nich potravu. Na rozdíl od dravých mobilních červů jsou to filtrátoři, živí se detritem a planktonem. Vějíře mohou mít různé barvy i tvary. Některé druhy vytvářejí jeden vějíř, jiné dva a další, například středomořský zástupce Sabella spallanzanii, mají tykadla jako spirálu. Jedinci z čeledi Serpulidae mají speciální víčko (operculum), které po zatažení brání jejich vstup do komůrky. Jejich rourka je tvořena CaCO3, díky tomu mohou zapouštět rourky do nitra skal nebo schránek korálů. Rourky po těchto mrtvých rournatcích se mohou splést s měkkýšem z čeledi Vermetidae, ale dají se od sebe lehce odlišit. Rournatci mají pouze dvě vrstvy, zatímco měkkýši tři vrstvy schránek.

Druhá rournatčí čeleď Sabellidae nemá operculum a rourky jsou tvořené hlavně pergamenem, jsou vcelku měkké a zranitelné. Červ se do nich sice také může schovat, ale protože rourky jsou často nad substrátem a vlají ve volné vodě, je velmi lehké rourku poškodit či ji úplně vytáhnout z mořského dna. Takovéto poškození je pro rournatce často smrtelné. Na útesu či na skále vypadají rournatci jako rozkvetlá jarní louka. Jejich velké populace tvoří nádherné scenerie. Stačí se rozhlédnout po útesu, když jsou rournatci venku, jejich barevná tykadla vlají v tmavomodré vodě a lesknou se na slunci, je to pohled do zcela jiného světa. Tito drobečkové dokážou nám známé místo zcela proměnit.


Tajuplní noční červi
V noci nás zase překvapí podivní a tajuplní noční červi. Setkání jsou to mnohdy nečekaná a trvající jen zlomek vteřiny. Kolikrát ani nevíme, co barevného se to před námi v písku mihlo. Ten, kdo má alespoň trochu dobrodružnou povahu, může podivný svět těchto červů objevovat a postupně pronikat do dalšího neuvěřitelného tajemství mořského světa.
 

zpět