Martina Balzarová - fotografka, potápěčka a bioložkaenglish version

Aktuality

Tváře moře v Uherském Hradišti

6-2-2007
Informační centrum pro mládež Uh. Hradiště připravilo v měsíci únoru dvě zajímavé akce, které potěšily nejen zájemce o cestování, ale především milovníky potápění. Do Uh. Hradiště přijela totiž vystavovat a přednášet devatenáctiletá potápěčka a fotografka Martina Balzarová z Teplic. Co Martinu inspirovalo a jak strastiplná byla cesta k vysněnému cíli, to vše si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Můžeš se, prosím, nejprve našim čtenářům trošku představit?

Jmenuji Martina Balzarová a je mi 19 let. Po ukončení studia na Teplickém gymnáziu nyní studuji prvním rokem biologii na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Mým cílem do budoucna je studovat mořskou biologii v zahraničí. Ve volném čase ráda lyžuji, tančím a také velmi ráda čtu. Nejvíce času však věnuji potápění a podvodní fotografii. Své články a fotografie pravidelně publikuji v časopisech Potápění, Oceán a Dobrá voda. Jako potápěč mám kvalifikaci Divemaster a o prázdninách brigádně pracuji na potápěčské základně Lighthouse v Egyptě- Dahabu.

Jak dlouho se věnuješ potápění a co tě vedlo k myšlence stát se potápěčkou?

Potápění jsem se začala věnovat v roce 1999 ve svých dvanácti letech. Letos v květnu to tedy bude už 8 let. K potápění mě přivedl otec. První krůčky a základní kurs přístrojového potápění jsem absolvovala na Kypru. Již během výcviku, kde se učí nejen teorie, ale také potřebné potápěčské dovednosti, jsem si potápění zamilovala. Úžasný podmořský svět a báječní lidé, které jsem díky tomu poznala, to vše mne natolik ovlivnilo, že se potápění a poznávání podmořského života hodlám věnovat jak jen to bude možné. Pouhá přítomnost v nádherném podvodním světe je nezapomenutelná a zkoumat a hledat různé formy života se pro mě stalo dnes už vlastně i částečně splněným snem.

Co na tvůj koníček říkali rodiče?

Táta byl rád, že má partnera pod vodu a měl velkou radost, že mě to baví. Maminka se sice nepotápí, ale má velké pochopení, přestože má možná někdy o mě strach. Často je s námi na moři a kontroluje nás :o).

Co fotíš nejraději? Máš nějakou zvlášť oblíbenou lokalitu, kde se jezdíš potápět?

Nejraději fotím obvyklé i neobvyklé obyvatele moře. Snažím se vše zachytit tak, jak to je. Zkrátka jak příroda v té chvíli vypadá. Dopředu nikdy neplánuji, co budu fotografovat, vždy se nechám překvapit, co mi příroda při ponoru nabídne, miluji tu sílu okamžiku. Má nejoblíbenější lokalita je Lighthouse v Dahabské zátoce na Sinajském poloostrově v Egyptě. Je to kouzelné místo a naprosto jedinečné mezi všemi, která jsem zatím poznala. Je tu korálový útes i travnaté dno. Obojí má svá skrytá tajemství, která se postupně odhalují. I když to tu znám více než dobře, vždy mě něčím překvapí. Například letos v létě jsem zde objevila několik druhů krevet, které jsem předtím ještě neviděla. Různí mořští obyvatelé jsou tu jako na dlani. Stačí udělat jen pár krůčků a jste v potápěčském ráji. Často zde můžete vidět želvy. Pravidelně si tu pochutnávají na místní mořské trávě nebo měkkých korálech. Během loňského léta se to na Lighthousu hemžilo všemožnou mořskou "havětí". Potápění v tomto nádherném místě prostě miluji.

Co nějaké nepříjemné zážitky, pocity? Ty zatím z pobytu pod mořskou hladinou nemáš?

Tak to zatím nemám. Snad jedině moje první a zatím i jediné setkání se žralokem před třemi roky. Docela jsem se bála, bylo to v hloubce 13m blízko útesu. Kousek od místa, kde k nám dvoumetrový "žraloček" připlul, se na hladině kochali krásou Rudého moře šnorchlisté. I když jsem měla trošku strach, přesto jsem se musela v duchu usmát - kdyby jste tak věděli, co to tady pod vámi plave :o)

Kde všude jsi již vystavovala fotografie a kde ještě výstavy letos chystáš?

Zatím jsem měla jen dvě samostatné výstavy. V roce 2005 v Teplicích a v Praze. Letos mám výstavy ve více městech České republiky. Po výstavě tady u Vás v Uherském hradišti vystavuji v březnu velkoformátové fotografie (60x 90) opět v Teplicích. V Praze jsem dostala příležitost vystavovat od 16. března do 18. března v rámci mezinárodní výstavy Lodě a Karavany a od 25. června do 2.července 2007 v galerii Centrum Fotoškoda. V září a říjnu vystavuji opět v Praze, tentokrát v galerii Růžová čajovna. Dále v Chomutově galerie Lurago a v listopadu galerie Českého rozhlasu v Českých Budějovicích.

Jaká ocenění za podvodní fotografii se ti podařilo již získat?

Za své fotografie jsem získala několik ocenění na festivalech podvodní fotografie u nás i v zahraničí. Mezi mé největší úspěchy patří zejména cena z mezinárodního festivalu ve Francii - Antibes z roku 2005, kde jsem získala cenu PRIX Our World Underwater Scholarship Society pro fotografy do 25 let. V roce 2006 jsem ji získala podruhé. Je to velmi prestižní festival a získat tam cenu dva roky po sobě je určitě veliký úspěch. Ovšem úplně ze všeho nejvíc mne potěší, když se někomu při prohlížení mých fotografií rozzáří oči a řekne: "Páni, to je ale pěkná fotka".

Co bys vzkázala našim čtenářům, doporučuješ jim potápění?

Ano určitě. Potápěčská centra u nás i ve světě nabízejí dokonce speciální programy, kde si každý zájemce může vyzkoušet potápění s přístrojem pod dohledem instruktorů, aniž byste si museli platit hned kompletní výcvik. Při tomto zkušebním ponoru sami zjistíte, jestli Vás potápění oslovilo a rozhodnete se tedy absolvovat kompletní kurs. A co bych ještě chtěla vzkázat čtenářům? Přijďte se podívat na moji výstavu podvodních fotografií a také na besedu konanou v rámci této výstavy. Třeba Vám bude inspirací a v budoucnu se spolu setkáme jako potápěči v úžasném mokrém světě.

Děkuji za rozhovor

-DL-Stránky ICM Uherské Hradiště

zpět