Martina Balzarová - fotografka, potápěčka a bioložkaenglish version

Aktuality

Výsledky soutěže

1-7-2012
V průběhu měsíce června probíhala soutěž o 3 knihy Velryba Delfíni. Z došlých správných odpovědích byli vylosování 3 výherci, kteří zmíněnou publikaci obdrží.

Barbora Bělavá
Ilona Johanisová
Jana Veselá


Výhercům gratuluji a balíčky budou v brzké době odeslány.

Správné odpovědi na soutěžní otázky:

1) Jak se jmenuje největší druh delfína na světě?
Kosatka dravá (Orcinus orca),samci dorůstají délky až 9,8m a mohou vážit až 9 tun. Samice bývají menší 8,5 m a váha až 5,5 tun. Novorozená kosatka váží kolem 180 kg a je 2,1-2,4m dlouhý.

2) Mezi nejznámější velryby jistě patří Moby Dick známý ze stejnojmenné knihy. Jaký druh velryby Moby Dick představoval a čím se liší od jiných druhů velryb?
Vorvaň obrovský (Physeter macrocephalus), jednalo se o albína (i dnes se občas objevují pozorování bílých jedinců). Vorvaň se od jiných velryb liší hned několika vlastnostmi (pro uznání odpovědi stačilo napsat alespoň 1). Vorvaň patří mezi ozubené kytovce čili nemá kostice, jeho kůže je hrbolatá, v jeho hlavě se nachází bělavá vosková látka zvaná spermacet, na hlavě má dýchací otvor ve tvaru písmena S, výdech vypadá jako jednoduchý rovný sloupec vzhůru.


3) Je Česká republika členem Mezinárodní Velrybářské komise?
Ano, od roku 2005

4) Člověk vytvořil umělý ocas pro delfíní samičku, které se musel kvůli infekci amputovat. Podle této události byl dokonce natočený film. Událost se udála v roce 2005. Jak přibližně stará byla samička Winter, když jí lidé zachránili na pláži zamotanou v krabí pastii?
Dva měsíce, čili mládě ještě velmi závislé na matce

5) Faerské ostrovy patřící do Dánského království jsou známé svým tradičním lovem kytovců grindadráp. Každoročně je jich zabito kolem 950 ks. Jaký druh převážně loví?
Kulohlavec černý (Globicephala melas)

6) Co je to? Patří do skupiny Kosticovci a živí se planktonem. Dorůstá 11,5 – 15m a váží v dospělosti 25-30 tun. Samci zpívají samičkám unikátní milostné písně, které jsou slyšet na několik kilometrů. Březost samiček trvá 10-12 měsíců, mládě je po narození velké přibližně jako hlava matky. Velmi často vyskakují z vody a předvádí přitom úžasné kousky. Tělo je tmavě modře až černě zbarvené, se světlým břichem. Ploutve mohou být bílé a dlouhé až 5 m (nejdelší končetiny na světě). Zbarvení ocasu je u každého jedince unikátní a proto se dá použít k individuální identifikaci jedinců.
Plejtvák dlouhoploutvý neboli keporkak (Megaptera novaeangliae)


zpět