Martina Balzarová - fotografka, potápěčka a bioložkaenglish version

Aktuality

Výstava Příroda tropů čtyř světadílů

16-5-2011
Když se řekne TROPY, někdo si představí bujnou zeleň deštného pralesa, jiný zase vyprahlou savanu se stády slonů a zeber, další třeba barevný život na korálovém útesu. A všichni budou mít pravdu, oblast tropů je nesmírně pestrým světem. Pás tropů sahá od obratníku Raka na severu až po obratník Kozoroha na jihu a zasahuje na čtyři kontinenty: Asii, Afriku, Ameriku a Austrálii

Pro muzejníka není jednoduché směstnat tak obrovskou část Země do jedné výstavy a pro přírodovědce je velmi těžké vybrat z rozmanitého tropického světa několik zástupců, kteří budou reprezentovat celé kontinenty. Přesto jsme se o obojí pokusili.

Výstavu jsme rozdělili do pěti částí: projdete se Amazonským pralesem a punou Jižní Ameriky, v Africe nahlédnete do světa savan, v Asii navštívíte tropické ostrovy Indonésie, v Australské oblasti poznáte třeba život na Papui-Nové Guinei a v oceánu se ponoříte pod hladinu a projdete se po mořském pobřeží. V každém tropickém světě uvidíte velké živočichy, preparovaný hmyz i ukázky z říše rostlin. Známí i neznámí cestovatelé poskytli fotografie přírody, které doplní celý náš příběh o tropech. Korunou expozice bude pak malá tropická zahrada živých rostlin.

Ne mnoho muzeí v České republice má ve svých depozitářích živočichy a artefakty z oblasti tropů. Rovněž ani mnoho botanických zahrad nemůže zapůjčit tropické rostliny a riskovat, že náročné podmínky v našem výstavním sále nepřežijí. Přesto doufáme, že se nám podařilo získat mnoho zajímavých exponátů. Přijďte se podívat na výstavu a sami zhodnoťte, jak jsme byli úspěšní.

Vernisáž výstavy proběhne 19.5. od 16h a bude otevřena do konce října.

Součástí výstavy je i několik fotografií z podmořského světa Martiny Balzarové.


Výstavní sál muzea Zámek čp.2
Otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 h.Východočeské muzeum Pardubice

zpět